Інноваційні ідеї, які допомагають боротися з кризою
2020-04-30
Звернення в.о. голови правління ДІФКУ Шкуракова Сергія Олександровича
2020-05-08

Як пандемія впливає на стратегію венчурних інвесторів

Глобальна криза, спричинена пандемією, змусила скоректувати прогнози розвитку більшості ринків.

  • Фінансування проектів – повільне, але все ж є

За даними аналітичної компанії CB Insights, загальний обсяг фінансування приватних компаній скоротився в першому кварталі 2020 року до $ 28 млрд, кількість угод – до 552 (-16%).

Але в Європі ситуація в цілому активна: 75% інвесторів планують закрити хоча б одну угоду протягом наступних шести місяців. В цілому нові проекти розглядають 86%. Але самі угоди розглядаються довше, про що говорять 59% європейських фондів.

Дані по ринку США схожі. Тільки 11,5% стартаперів відзначили, що інвестори відповідають їм так само швидко. 15% скаржаться на те, що інвестори перестали їм відповідати взагалі.

Доречі, фонди набагато активніше бізнес-ангелів готові допомагати інвестиціями – 41% проти 20%.

  • Майже половина інвесторів готові вкладати в постраждалі від кризи стартапи

49% респондентів розглядають інвестиції в стартапи, які постраждали від пандемії. Приватні фонди налаштовані оптимістично, оскільки більше половини (53%) готові вкладати кошти і тільки 12% очікують більш сприятливих умов. Серед бізнес-ангелів інший настрій – 29% вважають, що пандемія виявила проблеми окремих сегментів.

  • Більше половини інвесторів готові закривати угоди повністю віддалено

Згідно з опитуванням, 53% всіх інвесторів готові закривати угоди повністю віддалено. Ще 22% готові закрити угоду віддалено, окрім етапу комплексної перевірки,навіть якщо мова йде про вже перевірених партнерів.

  • Вплив на технологічний ринок

94% опитаних інвесторів в Європі вважають, що поточна криза стане каталізатором впровадження цифрових рішень.

Серед перспективних галузей інвестори відзначають сервіси для організації віддаленої роботи, продукти для AR і VR. А кіберспорт та ігрова індустрія можуть виявитися одними з бенефіціарів.

  • Вплив пандемії на стратегію

Більшість опитаних інвесторів (72%) відзначили, що тільки частково скорегували стратегію інвестицій: фокусуються на перспективних галузях і прораховують ризики циклічності. Тільки 2% сильно переглянули стратегію.

Схожі результати показує опитування американських інвесторів, проведений NFX: 3,5% респондентів будуть значно змінювати свою стратегію. Майже у всіх респондентів зросла зацікавленість до інвестицій в охорону здоров’я і в сервіси для організації віддаленої роботи.

  • Як спілкуватися з інвесторами в нових реаліях?

Більшість інвесторів відзначають, що спілкування і загальні очікування від процесу не сильно змінилися, але зараз високо цінують прозорість і відкритість.

Частіше інформуйте інвесторів про поточний стан бізнесу, прогнози, заходи, що вживаються та залишки грошей на рахунку.

При цьому вкрай важливо зберегти ключову команду, бачення і командний дух, оскільки криза – це час перебудови, що є частиною будь-якого успішного в довгостроковому плані бізнесу.

Довідково:

*Дані по Європі взяті з опитування Chausson Finance за тиждень з 30 березня по 3 квітня. В опитуванні брали участь 146 інвесторів, в тому числі Accel, DN Capital, Earlybird Ventures, EQT Ventures, Frog Capital, Index Ventures, Speedinvest і інші.

*Дані по США отримані з опитування фонду NFX